Piszą o naszym Kongresie
10 maja 2017
Jak wykiwać funkcjonariuszy?
15 maja 2017
Pokaż wszystkie

RMF FM: nowe związki zawodowe w policji?

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński przekracza swoje uprawnienia forsując pomysł utworzenia w policji nowych związków zawodowych – takie ostre słowa padły w związkowej opinii do zmiany ustawy o policji, która przewiduje tzw. pluralizm związkowy w tej służbie.

Zapoznał się z tą opinią reporter RMF FM Krzysztof Zasada. MSWiA odpiera zarzuty i twierdzi, że chodzi o wolność zrzeszania się.

Na czym zdaniem związkowców miałoby polegać przekroczenie uprawnień przez ministra Zielińskiego? „Stara się wpływać na policjantów, by zakładali nowe związki. Podejmuje z nimi coś na kształt gry operacyjnej” – mówi RMF FM szef policyjnego związku, Rafał Jankowski. Według niego w efekcie chodzi o powołanie nowych struktur pokornych wobec rządu. „To wbrew prawu, które stanowi, że związki są niezależne” – podkreśla.

„Ten związek zostanie zmontowany – nie oddolnie, przez policjantów, tylko to będzie taka praca operacyjna, stworzenie jakiejś sytuacji, w której musi powstać ten związek zawodowy i ktoś go pewnie stworzy” – tłumaczy Jankowski.

Jak do oskarżeń odnosi się Jarosław Zieliński? Nowelizacja to odpowiedź na głosy środowiska – przekonuje. „Inicjatywa jest nasza – MSWiA, ale to jest oczywiście też reakcja na pojawiające się sygnały, że jest takie oczekiwanie” – zastrzega. Związkowcy twierdza natomiast, że jeśli są takie głosy, to jednostkowe i inspirowane przez MSWiA.

Źródło:
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nowe-zwiazki-zawodowe-w-policji-zielinski-przekracza-swoje-u,nId,2391815

Artykuł publikuje także Gazeta Prawna oraz portal interia.pl

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1041208,nowe-zwiazki-zawodowe-w-policji-zielinski-przekracza-swoje-uprawnienia.html

http://fakty.interia.pl/polska/news-rmf-fm-nowe-zwiazki-zawodowe-w-policji,nId,2391832#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Fot. Pluralizm związkowy w Norwegii…