R E G U L A M I N
Związkowego Funduszu Ochrony Prawnej
ZW NSZZ Policjantów w Łodzi
I. CZĘŚĆ OGÓLNA
- Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządu Związku Zawodowego Policjantów
łódzkiego tworzy Związkowy Fundusz Ochrony Prawnej Policjantów woj. łódzkiego zwany dalej FOP.
- Celem FOP jest gromadzenie środków finansowych, które będą przeznaczone sfinansowanie w całości lub w części kosztów reprezentacji prawnej przed organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości w zakresie spraw mających związek
ze służbą, bądź z działalnością Związkową, oraz uzyskiwanie opinii prawnych dotyczących problemów ogólno policyjnych bądź Związkowych.
- Prawo do korzystania z FOP ma każdy policjant i emeryt będący członkiem Związku, który regularnie i terminowo opłaca składkę członkowską. Prawo to nie dotyczy członków Związku, którzy swą przynależność zadeklarowali w chwili popełnienia czynu, o który zostali obwinieni, bądź później.
- FOP tworzony jest z comiesięcznych składek członkowskich w wysokości 15% (piętnaście) wysokości składki członkowskiej, bez względu na jej wysokość, od dnia 1 maja 2009 roku.
- środki na FOP mogą być także przekazywane przez inne podmioty oraz osoby fizyczne i prawne.
- b) środki o których mowa w pkt. 4 lit. a są przekazywane na rzecz FOP
na zasadzie dobrowolności i darowizny.
- W razie wyczerpania środków FOP dopuszcza się możliwość ponownego ustalenia wysokości składki.
- Środki finansowe FOP będą zdeponowane na koncie Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Łodzi i nie mogą być przeznaczane na inny cel niż przewiduje niniejszy regulamin.
- Środki z FOP przyznaje Komisja powołana przez ZW NSZZ Policjantów w Łodzi.
- W obradach Komisji powinien brać udział przewodniczący właściwego ZT NSZZ Policjantów, oraz zainteresowany członek Związku.
II. ZASADY PRACY KOMISJI
- Komisja FOP tworzy się przy Zarządzie Wojewódzkim w składzie zgodnym
z treścią uchwały podjętej przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Łodzi.
- Okres pracy Komisji jest równy kadencji Zarządu Wojewódzkiego.
- Komisja wybiera ze swojego składu Przewodniczącego na czas kadencji Zarządu Wojewódzkiego. W przypadku nieobecności Przewodniczącego na danym posiedzeniu, obradom przewodniczy jeden z członków Komisji wybrany spośród obecnych.
- Komisja rozpatruje wnioski dostarczone przez Zarządy Terenowe w formie Uchwał. Wnioskujący Zarząd Terenowy jest zobowiązany do dostarczenia Komisji wszelkiej dostępnej w danej sprawie dokumentacji procesowej.
- Decyzja o udzieleniu pomocy finansowej, bądź odmowie udzielenia pomocy podejmowana jest w formie Uchwały zwykłą większością głosów przy udziale,
co najmniej połowy uprawnionego składu Komisji na podstawie protokolarnego zapisu.
- Komisja udziela pomocy finansowej na częściowe pokrycie kosztów reprezentacji prawnej w wysokości do 3000 PLN, w zależności od wagi i rodzaju rozpatrywanej sprawy. W szczególnych przypadkach, uzasadniających wydatkowanie wyższych kwot, decyzje podejmuje Zarząd Wojewódzki.
- Pomoc finansowa nie będzie udzielana w razie:
a) popełnienia czynu w stanie po użyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka;
b)działania umyślnego nie budzącego wątpliwości,
c)działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
- Decyzja Komisji o udzieleniu lub odmowie udzielenia pomocy ma być sformułowana na piśmie a w przypadku odmowy udzielenia pomocy kopia tej decyzji powinna zostać dostarczona zainteresowanemu.
- Zainteresowany ma prawo wnieść zażalenie na decyzję Komisji do Prezydium Zarządu Wojewódzkiego w ciągu 7 dni od jej otrzymania.
- Postanowienie Prezydium Zarządu Wojewódzkiego na zażalenie jest ostateczne.
- Wnioski o udzielenie pomocy finansowej są rozpatrywane w ciągu 30 dni począwszy od daty wpływu do Komisji. W przypadku nadzwyczajnym i niecierpiącym zwłoki decyzję o przyznaniu pomocy finansowej podejmuje Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego w porozumieniu z członkami Prezydium
- Komisja posiada uprawnienia występowania do Zarządu Wojewódzkiego z pisemnym wnioskiem o udzielenie przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi zainteresowanemu policjantowi pomocy finansowej.
- W przypadku udzielenia pomocy finansowej ze środków FOP właściwy Zarząd Terenowy jest zobowiązany do rozliczenia swojego członka z otrzymanych środków finansowych i przesłania informacji na piśmie do Zarządu Wojewódzkiego.
- Komisja rozpatrując wniosek ma prawo do zasięgania opinii, czynienia ustaleń wyłącznie dla celów wydania decyzji.
- Dokumentacja z działalności Komisji przechowywana jest w Sekretariacie Zarządu Wojewódzkiego.
- Pomoc finansowa udzielana jest w ramach posiadanych środków finansowych.
III. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Nadzór nad działalnością FOP sprawuje Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów
w Łodzi oraz Wojewódzka Komisja Rewizyjna, która ma prawo do okresowego kontrolowania działalności Komisji a sprawozdania pokontrolne przekazywane będą
do Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Pol. w Łodzi.
- Zmian w treści regulaminu ma prawo dokonać Zarząd Wojewódzki Związku z własnej inicjatywy, bądź na wniosek Komisji.
- W sprawach spornych wynikających z Regulaminu rozstrzyga Zarząd Wojewódzki Związku.