Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok. Czy nastąpi odmrożenie kwoty bazowej dla funkcjonariuszy?
27 grudnia 2019
Wyrok sądu to za mało dla przywrócenia emerytury.
30 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Niestałe dodatki do emerytury – nowa tendencja w służbach mundurowych.

W ostatnim czasie resorty mundurowe wpadły na pomysł w jaki sposób można pozyskać i utrzymać w służbie żołnierzy i funkcjonariuszy, bez podwyższania podstawy wymiaru emerytury. Takim środkiem stają się stosunkowo wysokie dodatki niestałe do uposażenia.

(…) Resort spraw wewnętrznych i administracji pracuje nad propozycjami utrzymania kadry z wysługą co najmniej 25-letnią. Chodzi o specjalny dodatek dla policjantów, strażaków, pograniczników oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, który został wywalczony i zapisany w postulatach związkowców, zaakceptowanych w porozumieniu z 8 listopada 2018 r. z MSWiA.

Ostatnio kierownictwo tego resortu ujawniło, że ten dodatek byłby przyznawany uznaniowo w kwocie 1,5 tysiąca zł brutto po 25 latach służby oraz 2,5 tysiąca zł po 28 latach i 6 miesiącach, czyli po uzyskaniu pełnej wysługi. Nie znane są szczegóły zapisów ustawowych i przepisów szczegółowych.

Największe kontrowersje związkowców budzi ich uznaniowość, bo nie wiadomo kto skorzystałby z tego dodatku. Na razie wiadomo, że dodatek niestały do emerytury może – jak oczekuje tego MSWiA – zachęcić młodych ludzi do wstępowania do służby oraz wydłużyć okres przeciętnej służby w tych formacjach mundurowych. Obecnie wynosi on 25 lat i jest krótszy niż przeciętny czas przebywania na emeryturze.

Po okresie czystek w służbie i po deubekizacji systemu emerytalnego w resorcie spraw wewnętrznych przychodzi pora opamiętania. Tym bardziej, że po tych doświadczeniach wielu funkcjonariuszy czeka tylko na nabycie uprawnień emerytalnych, by prysnąć do cywila.

Nie oglądając się na dodatki, podwyżki i inne zapowiadane przywileje.

źródło: https://portal-mundurowy.pl/index.php/component/k2/item/10977-niestale-dodatki-do-emerytury-nowa-tendencja-w-sluzbach-mundurowych