11 listopada br. w całym kraju odbywają się uroczyste obchody uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W obchodach Narodowego Święta Niepodległości policjantów i pracowników Policji osobiście reprezentował Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.
Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w Świątyni Opatrzności Bożej mszą świętą w intencji Ojczyzny, w trakcie której nastąpiło zapalenie Świecy Niepodległości. Mszy św. w setną rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Wziął w niej udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele władz państwowych. Po nabożeństwie, na terenie okalającym Świątynię odbyła się uroczystość posadzenia siedmiu dębów na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku – i odsłonięcia tabliczek przy posadzonych dębach. Pierwszemu dębowi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego nadał Prezydent wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.
Główne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych, samorządowych, reprezentantów kombatantów, parlamentu, korpusu dyplomatycznego, zaproszonych gości, generalicji, duchowieństwa, weteranów, grup rekonstrukcji historycznych oraz harcerzy rozpoczęły się o 11:50 przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Policjantów i pracowników Policji w obchodach osobiście reprezentował Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. W samo południe odśpiewano hymn państwowy. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał w tym samym czasie w kilkuset miejscach w Polsce i na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.
Po uroczystej odprawie wart połączonej z niepodległościowym Apelem Pamięci, na płycie Grobu zostały złożone wieńce i kwiaty.
Po ceremonii na Placu Józefa Piłsudskiego, odbył się wspólny przemarsz pododdziałów reprezentacyjnych m.in. Wojska, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Marszałkowskiej, oraz kombatantów, grup rekonstrukcji historycznych, harcerzy, klas mundurowych i in.
Policjanci nie tylko wzięli udział w defiladzie, ale również pilnują porządku i bezpieczeństwa biorących udział w uroczystościach i obchodach.
W całym kraju odbywa się szereg uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Warszawie m.in. podczas ,,Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie, na trzech scenach odbywają się liczne koncerty czy pokazy taneczne. Na uczestników Festiwalu czekają m.in. warsztaty artystyczne, strefa dla dzieci, rekonstrukcje historyczne i pokazy zabytkowych aut i powozów konnych. Jest to oferta rodzinnego, wspólnego i radosnego świętowania.
Od godziny 13.00 do 19.00 dla zwiedzających otwarta zostanie Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim. Wszyscy chętni mogą też odwiedzić Belweder w godzinach 13.30 – 19.00. Na trasie ,,Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w wielu miejscach zostanie wystawiona Księga Niepodległości, w której można złożyć pamiątkowy wpis.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów o godz. 13:00 otworzyła ogrody dla dzieci i dorosłych. Piknik rodzinny 100. Urodziny Niepodległej potrwa do 17.00. Na wszystkich czeka wiele atrakcji, m in.: pokazy Wojska Polskiego i służb mundurowych, zawody sportowe, obiad polowy, koncerty i liczne atrakcje dla dzieci.
(mw / foto: MSWiA, KSP, KPRM)