MON publikuje oświadczenie w sprawie emerytur
15 marca 2017
Podwyżki bez pokrycia
15 marca 2017
Pokaż wszystkie

Fotoradar, któremu nie ufają nawet policjanci.

Co dalej z Iskrą? To jasne, że kierowcy nie lubią radarów. Ale na radary Iskra skarżą się nawet policjanci – to pytanie postawione Komendzie Głównej Policji przez przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego podjęła dzisiaj Gazeta Prawna oraz Fakty TVN i TVN24

To stare, nieprecyzyjne „suszarki” – policyjni związkowcy apelują, by je wycofać. Jak często i jak bardzo radar Iskra się myli? Policyjni związkowcy zwrócili się z niespotykanym dotąd apelem do swoich szefów z komendy głównej.

Chcą „wycofać w trybie natychmiastowym wszystkie urządzenia Iskra 1, bo one nie spełniają żadnych wymogów”. Wspomniane urządzenie to najpopularniejszy policyjny radar, za pomocą którego funkcjonariusze mierzą prędkość samochodów. Znany jest także z tego, że rzadko pokazuje prawidłowy pomiar. Za duża wiązka Według niezależnych ekspertów – wiązka fal wysyłanych przez radar jest na tyle duża, że nie ma pewności, któremu samochodowi zmierzono prędkość. Iskra 1 nie wykonuje żadnych zdjęć ani filmów.

Pomiar odbywa się na słowo honoru policjanta, w które coraz więcej kierowców nie wierzy. Odwołują się więc do sądów i wygrywają, a policjanci? Niepotrzebnie tracą czas. Ponadto – tego urządzenia nie można używać na wszystkich drogach. Między innymi pomiar nie może być dokonywany w pobliżu linii energetycznych. Od kilku lat kierowcy i eksperci apelują, żeby wycofać Iskry 1 z użytku i wprowadzić urządzenia nowocześniejsze i dokładniejsze. Ale od lat, mimo kolejnych przegranych spraw w sądach, stanowisko szefów policji się nie zmienia. – Te urządzenia spełniają wszelkie wymogi techniczne, co 12 miesięcy są poddawane legalizacji przez okręgowe urzędy miar – twierdzi Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Policja co roku kupuje nowsze urządzenia, w całym kraju mając do dyspozycji ponad 600 sztuk Iskier 1. W ubiegłym roku za przekroczenie prędkości ukarano ponad milion kierowców.

W materiale wyemitowanym przez TVN wypowiadają się między innymi ekspert Sławomir Janczewski z Generalnej Inspekcji Ruchu Drogowego, mł. insp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji oraz autor wniosku do KGP przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów podinsp. Andrzej Szary i przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. pomorskiego kom. Józef Partyka.

 

 

 

 

http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/fotoradar-ktoremu-nie-ufaja-nawet-policjanci-co-dalej-z-iskra,723514.html