50 lat w mundurze
19 stycznia 2024
Szef NSZZ Policjantów: 20-proc. wzrost kwoty bazowej nie oznacza, że każdy otrzyma 1360 złotych podwyżki
23 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Co dalej z programem modernizacji? Kierwiński: będzie kontynuowany, choć to niewystarczające

Służby podległe MSWiA dalej będą mogły liczyć na spory finansowy zastrzyk. Środki pochodzić będą z programu modernizacji, który – jak zapewnia szef MSWiA Marcin Kierwiński – będzie kontynuowany. Minister zaznacza jednak, że pieniądze powinny być wydawane „w sposób mądrzejszy” i trafiać np. „bezpośrednio do tych funkcjonariuszy, którzy wykonują tę pracę liniową”.

O tym, że budżety służb mundurowych są ustawicznie niedoszacowane, wiadomo nie od dziś. W ostatnich latach nie ukrywali tego ani przedstawiciele MSWiA, ani szefowie poszczególnych formacji. Środki jakie co roku przeznaczały kolejne rządy – i przeznaczają – na funkcjonowanie Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej czy Służby Ochrony Państwa, nie wystarczają nawet na 100 proc. zabezpieczenie normalnego funkcjonowania, nie mówiąc już o jakiejkolwiek modernizacji. Wyjściem z pewnego finansowego impasu miał być program modernizacji, w ramach którego służby mogą kupować sprzęt, uzbrojenie, środki transportu, modernizować istniejącą i tworzyć nową infrastrukturę, ale też podnosić uposażenia funkcjonariuszy. Dość zgodnie przedstawiciele służb podległych MSWiA wielokrotnie podkreślali, że bez tych środków, formacje nie miałyby szansy na rozwój. 

Czytaj dalej:

https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/co-dalej-z-programem-modernizacji-kierwinski-bedzie-kontynuowany-choc-to-niewystarczajace